Naučná stezka Dářská rašeliniště

Dářská rašeliniště | Naučná stezka na Vysočině
Trasa od roubenky: 22 km

Naučná stezka začíná uprostřed lesů a končí za samotou Borky u silnice, kde se dá parkovat. Je dlouhá přibližně 3 km a provede vás jedinečným územím Dářských rašelinišť.

Najdete zde 12 naučných panelů a 2 vyhlídkové body (z jednoho je vidět rybník Velké Dářko), které vás seznámí s živou a neživou přírodou v této oblasti Žďárských vrchů.

Zastávky naučné stezky Dářská rašeliniště:

1. Dářská rašeliniště
2. Brouci, mravenci a pavouci
3. Les
4. Blatkový bor
5. Voda
6. Geologie
7. Ptáci
8. Vážky a motýli
9. Obojživelníci a plazi
10. Květena
11. Houby
12. Borkování

Zajímavost: Rašeliniště jsou velkou zásobárnou vody a jejich rozsáhlé mechové polštáře a silné vrstvy rašeliny působí jako obrovské houby, které zmenšují riziko vzniku povodní a zároveň vyrovnávají místní klimatické výkyvy. Srážková voda se díky nim přirozenou cestou filtruje a čistí od emisí a jemného prachu. Rašeliniště také působí na globální klima a to tím, že akumulují více uhlíku než jakýkoliv jiný ekosystém na světě, zadržují oxid uhličitý a přeměňují jej na uhlík, který se ukládá v zemi. Pokud se rostliny zcela nerozloží, tak se přesto podstatná část oxidu uhličitého nikdy nevrátí zpět do atmosféry. Rašeliniště bychom proto měli střežit a pečovat o jejich zachování, ne-li rozšiřování.

Left Zpět na výpis tipů

Zarezervujte si ubytování v blízkosti místa Naučná stezka Dářská rašeliniště

Rezervovat ubytování

Toto místo je
  • Odrážka Seznámení se s živou a neživou přírodou
  • Odrážka 20 minut autem od roubenky
  • Odrážka Přírodní rezervace
Adresa

Vojnův Městec
591 01

GPS: 49°38'15.995"N, 15°52'58.236"E