Rozhledna Terezka

Rozhledna Terezka | Tip na výlet na Vysočině
Trasa od roubenky: 16 km

Dřevěná rozhledna s ocelovými prvky se nachází v Pasekách nad Prosečí a vznikla s cílem podpořit cestovní ruch v této oblasti. Z nejvyššího patra je skvělý výhled do mikroregionu Toulovcovy Maštale a na okolní louky, lesy a vesničky.

Rozhledna Terezka stojí ve výšce 626 m n. m. a dosahuje 28 metrů. Má čtyři mezipatra a hlavní vyhlídková plošina je 25 metrů nad zemí. K vrcholu vás dovede 112 schodů a v sezóně (obvykle denně od 1. července do 1. září od 10 do 17 hodin) se díky výtahu mohou podívat až úplně nejvýš i lidé s pohybovým omezením a všichni ti, kterým činí chůze po schodech problémy.

Proč právě Terezka

Výběr jména rozhledny nebyl náhodný. Konstrukce připomíná spisovatelku Terézu Novákovou, která si v roce 1903 v Proseči spolu se svým manželem pořídila chalupu.

Právě v této obci vznikly její romány Děti čistého živého nebo Drašar, do nichž autorka promítá venkovské prostředí, zejména okolí Proseče.

Psaní pro tuto ženu bylo nejen živobytím a koníčkem, ale také lékem – pomáhalo jí vyrovnat se se smrtí svých šesti dětí, jež zemřely v různém věku a z různých důvodů (sebevražda, válka, nešťastná náhoda aj.). Přežil pouze syn Arne Novák, který se dožil 59 let.

Left Zpět na výpis tipů

Zarezervujte si ubytování v blízkosti místa Rozhledna Terezka

Rezervovat ubytování

Toto místo je
  • Odrážka Zajímavá vyhlídka
  • Odrážka 20 minut autem od roubenky
  • Odrážka Ve výšce 626 m n. m.
  • Odrážka V sezóně funguje výtah
Adresa

Proseč - Paseky
539 44

GPS: 49.786762, 16.122640