Zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany – hrady a zámky na Vysočině
Trasa od roubenky: 38 km

Státní zámek Slatiňany patří k nejvýznamnějším budovám města Slatiňany v okrese Chrudim. Jedná se o národní kulturní památku (od roku 2001), kterou tvoří budova zámku a navazující anglický park o rozloze 16 hektarů.

Původně byl zámek gotická tvrz, z níž se stal následně renesanční a později barokní zámek. V 19. století patřil knížecímu rodu Auerspergů, kteří jej využívali nejprve jako letní sídlo a poté v něm přebývali dlouhodobě. V jejich rukou získal zámek i celý areál prvky romantismu. Nejlépe se o zámek Slatiňany údajně staral František Josef z Auerspergu, skvělý hospodář a milovník koní.

Od roku 1950 je v zámku zpřístupněno unikátní hipologické muzeum věnující se koním (jejich anatomii, chovu a využití) a od roku 2011 je zde jedna z nejnovějších prohlídkových zámeckých expozic. K dispozici je návštěvníkům několik prohlídkových okruhů zámkem (pokoje, kuchyně, umývárny a kotelny) a přilehlými zahradami. V letech 2017–2020 prošla velká část zámeckého areálu náročnou rekonstrukcí, kdy došlo k modernizaci a zvýšení bezpečnosti.

 

Left Zpět na výpis tipů

Zarezervujte si ubytování v blízkosti místa Zámek Slatiňany

Rezervovat ubytování

Toto místo je
  • Odrážka Zámek
  • Odrážka 40 minut autem od roubenky
  • Odrážka Prohlídka zámku, relaxování v parku, hřebčín
Adresa

Státní zámek Slatiňany
Zámecký park 1
538 21 Slatiňany

GPS: 49.920070, 15.810825